Defne Joy Foster Neden Öldü?

2Şubat2011 günü Hayatını kaybeden Defne Foster’ın ölümü oldukça çok konuşuldu. 35 yaşındaki genç oyuncunun neden nasıl öldüğü üzerine çok yazıldı çizildi .Sonunda gerçek ortaya adli tıp raporuyla ortaya çıktı.
Defne Joy Foster Koah hastalığı nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı…
Peki Koah nedir?KOAH bir akciğer hastalığıdır.
Hava yolları akciğerlere hava taşır. Hava yolları bir ağacın dalları gibi uca doğru gittikçe küçülür. Her bir ince dalın sonunda minik baloncuklara benzer çok sayıda hava kesesi vardır.
Sağlıklı kişilerde bütün hava yolları açık ve temizdir. Her bir minik hava kesesi havayla dolar. Daha
KOAH belirtileri nelerdir?
KOAH’ın başlıca belirtileri öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığıdır. Belirtiler özellikle kış aylarında artış gösterir. İlerlemiş hastalıkta günlük işlerin yapılması, hatta hastanın bireysel ihtiyaçlarını gidermesi bile zorlaşabilir.

KOAH tedavisi nasıldır?-KOAH’ta tanı ne kadar erken konulursa, tedavi o ölçüde etkili olacaktır.
-KOAH tedavisinin temeli, sigaranın bırakılmasıdır. Sigara içilen ortamlardan da kaçınılmalıdır.
-Sisli veya hava kirliliğinin yoğun olduğu günlerde dışarı çıkılmaması önerilir.
-Başka hastalıklar nedeniyle engel yoksa bol sıvı alınmalı ve gereğinde balgam söktürücü tedavi uygulanmalıdır. Ayrıca hastaların bulundukları ortamın havası kuru olmamalıdır.
-İlaç tedavisi olarak hava yollarını genişletici ve hava yolundaki ödemi ve iltihabı azaltıcı ilaçlar kullanılmaktadır. Sıklıkla birden fazla ilaç bir arada kullanılır.
-İlaçların öncelikle nefes yoluyla uygulanması tercih edilir. Bu şekilde ilaç yan etkileri azalmış olur ve ilaçlar doğrudan hava yollarına ulaştırılır.
-Ritmik nefes alıp verilmesi, öksürülmesi ve göğüs bölgesine masaj yapılması balgamın yumuşatılmasına ve atılmasına yardımcı olabilir.
-Egzersiz, kasları güçlendirerek nefes darlığını azaltabilir. Günde üç dört kez 5 ila 15 dakikalık yürüyüş fayda sağlar.
-Geçirilen infeksiyonlar solunum yakınmalarını artırdığından, her yıl grip aşısı ve 5 yılda bir zatürre aşısı yapılması önerilir.
-Hastalar ilaçlarını doktor önerisine uygun şekilde kullanmalı ve kendi başlarına değişiklik yapmamalıdırlar.
-İlerlemiş hastalıkta hastalara evde oksijen tedavisi uygulanabilir, basınçlı cihazlarla hava yollarının açık kalması desteklenebilir,bazı hastalarda cerrahi yöntemlere başvurulur

Sponsorlu BağlantılarDefne Joy Foster Neden Öldü? yazısına ait etiketler : , , ,
Defne Joy Foster Neden Öldü? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.