Kanserde”Akıllı Bomba Tedavisi”

kanserKanal D’de yayınlanan Doktorum programında 02.Nisan Cuma günü Prof. Dr. İsmail Çelik kanser hakkında bilgiler verdi.Kanser nedir nasıl tedavi edilir,Kanser için “Akıllı Bomba” tedavisi nedir.Özellikle Akıllı Bomba tedavisi oldukca ilgi gördü…
“Akıllı Bomba” hangi kanser türlerinde kullanılıyor.Kanserli hücreleri öldürüp sağlıklı hücrelere zarar vermeme ve rahatsız edici yan etkilere yol açmama gibi özellikleriyle oldukca ilgi gören akıllı bomba Türkiye’de de sıklıkla kullanılıyor..Kanserle savaşının her anında kendi gibi kanser hastalarına umut olan Gerçekten “akıllı bombalar” şu anda kanserle savaştaki en etkili silahlar olarak kabul ediliyor ve “tedavide çığır açıcı” olarak görülüyor. Klinik araştırmalar bu ilaçların özellikle sıçrayan kanser türlerinin durdurulmasında etkisi olduğunu gösteriyor.Kanserin klasik tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi hücrelere zarar vererek kanseri iyileştirdiği için eleştiri alıyordu. Saç dökülmesi, mide bulantısı aslında kemoterapinin diğer hücrelere de zarar vermesinden kaynaklanıyordu.Akıllı bombalar ise sağlıklı hücrelere zarar vermeyip, sadece kanserli hücreyle savaşıyor..
Üç çeşit bomba bulunuyor..İlk çeşidi doğrudan tümörü hedef almak yerine kanser hücrelerinin damarlarını tıkıyor. Kanser hücresi yayılamıyor ve ölmeye başlıyor. Kalın bağırsak kanserinin tedavisinde yaygın kullanılan bu tür akıllı bombalar kemoterapi ile birlikte çok daha etkili oluyor.Kanser akıllı bombaya karşı bir süre sonra direnç geliştirip tekrar büyüyebiliyor.Ancak başka bombalar geliştiriliyor.
Şu anda ABD’de 20-30 çeşit ilaç onay bekliyor.İkinci grup akıllı bomba sağlıklı hücrelere hiç bir şey yapmadan, Truva atı gibi yerleştiği kanserli hücreleri öldürüyor. Özellikle sıçramış meme kanserlerinin tedavisinde bu bombalar çok etkiliÜçüncü grup akıllı bombalar ise kanserli hücrelerin büyümesini engelliyor. Bazen bu bombalar iki yıl damarın içinde hiçbir şey yapmadan bekliyor, ancak tümör büyümeye başlayınca harekete geçiyor ve büyümeye hazırlanan kanserli hücreyi öldürüyor.Bu bombalar kanserin hangi türlerinde etkili?Akciğer, meme, lenfoma, karaciğer tümörleri, böbrek tümöründe kullanılıyor. Bazı ilaçlar birkaç tür kanserde etkili…
Akciğer, meme, lenfoma, karaciğer tümörleri, böbrek tümöründe kullanılıyor. Bazı ilaçlar birkaç tür kanserde etkili.

Sponsorlu BağlantılarKanserde”Akıllı Bomba Tedavisi” yazısına ait etiketler : , , ,
Kanserde”Akıllı Bomba Tedavisi” yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

One Comment »

  • aysel tetik demiş ki:

    benim 52 yaşında kolon kanseri ameliyatı olan bir hastam var. doktor ameliyattan sonra ek tedaviler görebileceğini söyled hastamızda kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliği ve şeker hastasıdır.benim sorum akıllı bomba bu hastamıza uygulanırmı. yan etkisi varmıdır.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.