Domuz Gribinden Nasıl Korunmalı

Domuz gribi hızla yayılmaya devam etidiyor, en son okullarda görülmeye başlamasıyla sağlık bakanlığı harekete geçti.Domuz gribi aşısı yapılmaya başladı aşının yan etkileride hayli tartışma konusu oldu.
Domuz gribinin belirtileri nelerdir,bulaşmaması için nasıl önlem alınmalıdır
Domuz gribi belirtileri:
-Yüksek ateş,
-Baş ağrısı,
-Boğaz ağrısı,
-Öksürük,
-Genel vücut ağrısı,
-Halsizlik, bitkinlik, üşüme şeklinde…
Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishalin, ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölümün görülebildiğine vurgu yapıldı.
Domuz gribi nasıl bulaşıyor
İnsanlar bu gribi hastalığa yakalanan domuzlardan aldı…
Şu andaki salgın ise insandan insana bulaşma şeklinde görülüyor.
-İnsandan insana bulaşmasında, yakın temas, hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynuyor.
Domuz gribi virüsünden korunmanın yolları
Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması, zorunlu haller dışında salgının yaşandığı bölgelere olan seyahatlerin ertelenmesi gerektiği bildirildi.
En etkili önlem sık sık el yıkamak
Bunun dışında , öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnun tek kullanımlık mendil ile kapatılması ve mendilin atılması, elin sabunlanması önemli.
Hasta kişilerle temastan mümkün olduğunca kaçınılması gerekiyor. Bol sıvı tüketmek ve iyi beslenmekte hastalığa yakalanmama açısından önemli
.

Sponsorlu BağlantılarDomuz Gribinden Nasıl Korunmalı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.