Süt İçmenin Faydaları

‘Kemik erimesi sorununa karşı günde 2 bardak süt için’ -Kalsiyum ihtiyacı özellikle hamilelik ve emzirme döneminde de önemli olup, bu dönemlerde yetersiz kalsiyum alımı, ileri yaşlarda “osteomalacia” ve “osteoporosis” gibi kemik hastalıklarına yol açmaktadır.
-Sütte bulunan fosfor, kemik oluşumunda önemli rol oynamaktadır.

En iyi besin maddesi olarak bilinen, günlük vücut için gerekli yaklaşık 100 besin elementinin tamamını bünyesinde bulunduran sütün 1 bardağı 6 yaşındaki bir çocuğun günlük ihtiyaçlarının önemli bölümünü karşılıyor.
Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişiminde önemli rol oynayan süt ve ürünleri, bebeklikten ölüme kadar insan hayatında vazgeçilemeyen bir besin kaynağıdır.

6 yaşındaki bir çocuk, günde içtiği 1 bardak sütle, günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 52’sini, potasyumun yüzde 30’unu, proteinin yüzde 35’ini, B1 vitamininin yüzde 11’ini, A vitamininin yüzde 9’unu, B2 vitamininin yüzde 44’ünü, folatın yüzde 12’sini, B6 vitamininin yüzde 13’ünü, iyodun yüzde 30’unu, B12 vitamininin yüzde 98’ini, magnezyumun yüzde 18’ini, çinkonun yüzde 12’sini, fosforun yüzde 55’ini ve niasinin yüzde 16’sını karşılıyorr çocuğun günlük ihtiyaçlarının önemli bölümünü karşılıyor.
Sütün faydaları;
Sindirim sistemini düzene sokar, büyüme ve gelişmeyi destekler,
-Dişleri korur ve çürükleri önler.
-Hücre ve doku oluşumunda rol alır
-Saç ve tırnak oluşumunda rol alır.
-Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur.

-Kilo kontrolü kolaylaştırır.
-Beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır.
-Hücreleri onarır.
-Kemikleri sertleştirir.
-Bağışıklığı güçlendirir.

KAYNAK :netten

Sponsorlu BağlantılarSüt İçmenin Faydaları yazısına ait etiketler : , ,
Süt İçmenin Faydaları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tutmayın beni... Yorum yazcam.

Yorum ekleye bilir yada yazı için geri bildirim gönderebilirsiniz..Bu yazı için yorumlarına abone ol: subscribe to these comments RSS.

 

Yorum içerisinde kullanabileceğiniz Html tagları :
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Yazıya yorum yazdığınızda yorumunuzun hemen yanında bir Gravatarınız yayınlanacaktır.Hani benim Gravatarım?.